Przejdź do treści
Strona główna » Blog » W jaki sposób systemy BMS przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków?

W jaki sposób systemy BMS przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków?

  BMS to skrót od wyrażenia Buidling Management System, co oznacza System Zarządzania Budynkiem. To swego rodzaju kompleksowa pomoc w zakresie monitoringu i zarządzania urządzeniami dostępnymi w budynku. Jako firma Smart For Industry zajmujemy się tym całościowo, od początku do końca, poprawiając parametry różnych systemów. Przekonaj się, jak umiejętnie zwiększamy efektywność energetyczną budynków, które dzięki temu nie generują strat, są wydajne i zapewniają bardzo duże oszczędności.

  Systemy BMS – w czym pomagają?

  Systemy BMS zapewniają wiele możliwości, gdyż są bardzo wszechstronne, zaprojektowane w ten sposób, aby efektywnie zarządzać budynkiem. Dzięki temu wszelkie instalacje, grzewcze, alarmowe, oświetleniowe i klimatyzacyjne, są pod pełną kontrolą, w pełni zautomatyzowane. Specjalne programowanie sterowników pozwala na pełen komfort i efektywność, niezależnie od rodzaju instalacji. W ten sposób system zarządzania budynkiem BMS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm i osób prywatnych, gwarantując przekształcenie każdego obiektu w inteligentny dom (Smart House). W tym artykule skupimy się w głównej mierze na efektywności energetycznej budynków, pokazując jak systemy BMS przyczyniają się do jej zwiększenia. 

  BMS – kontrola i efektywne działanie

  System Zarządzania Budynkiem integruje wszystkie instalacje, co umożliwia nie tylko zarządzanie budynkiem, ale również wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Może mieć to niebagatelne znaczenie, gdyż w porę zauważony problem zostanie szybko zidentyfikowany, zweryfikowany i finalnie zażegnany. Mózgiem tego inteligentnego systemu jest serwer centralny, łączący (przewodowo lub bezprzewodowo) się z odpowiednio zaprogramowanymi sterownikami. Podłącza się do urządzeń, które mają kontrolować. Programowanie sterowników przemysłowych musi być wykonane prawidłowo, aby mogły bez zakłóceń komunikować się z serwerem centralnym. 

  Systemy BMS a efektywność energetyczna budynków

  Automatyka przemysłowa w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynków ma ogromne znaczenie, bo dzięki niej można zminimalizować marnotrawstwo energii. Programowanie sterowników przemysłowych przynosi wymierne rezultaty, ponieważ można wskazać konkretne obszary, w których warto poprawić efektywność. Przemyślane elementy automatyki przemysłowej działają bardzo precyzyjnie, żeby zagwarantować najlepsze rezultaty. System składa się z kilku niezbędnych modułów. Jednymi z nich są czujniki zbierające dane o różnych parametrach budynku. W wypadku efektywności energetycznej mowa tu o temperaturze i wilgotności. Tak pozyskane informacje trafiają do regulatorów, które na ich podstawie mogą sterować urządzeniami, jak klimatyzatory, grzejniki, wentylatory itp. Niebagatelną rolę mają tu również interfejsy użytkownika, które w prosty sposób umożliwiają dostęp do programowania oraz kontrolowania systemu za pomocą paneli sterujących lub oprogramowania komputerowego.

  Ale monitoring i kontrola to nie wszystko, gdyż system BMS jest bardzo elastyczny, dzięki czemu można w każdej chwili zmieniać parametry, w zależności od tego, jakie są potrzeby. Przykładowo, jak nie przebywamy w domu, możemy obniżyć temperaturę we wnętrzach, żeby nie generować niepotrzebnych kosztów. Optymalizuje to wydatkowanie energii, a tym samym zmniejsza rachunki. Wracając już do domu, możemy podnieść temperaturę, żeby w pomieszczeniach zapanował przyjemny mikroklimat. 

  Smart For Industry – jak możemy Ci pomóc?

  Systemy BMS to rozwiązania, które z powodzeniem można stosować w różnych obiektach, nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w obiektach przemysłowych. Można naprawdę wiele zyskać – oszczędności, bezpieczeństwo i efektywność, bo wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku. Żeby jednak tak było, warto postawić na sprawdzonego wykonawcę, który dopasuje system do Twoich potrzeb. Jesteśmy Smart For Industry i chętnie zautomatyzujemy Twoją technologię, wdrażając zaawansowaną automatykę prezmysłową, opierając się na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Przykładem systemy wizualizacji Ifix, Telwin, ASIX. Wysoka jakość i innowacyjne podejście potwierdza również realizacja Equipo, wykonany na aplikacji Ifix firmy VIX.

  Zawsze podczas planowania systemu BMS określamy kluczowe potrzeby oraz preferencje, aby uwzględnić wszelkie parametry, zwiększając efektywność energetyczną. Zachęcamy do kontaktu!

  Jak systemy BMS przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków?

  Systemy BMS integrują różnorodne instalacje budynkowe, takie jak ogrzewanie, alarmy, oświetlenie i klimatyzację, co umożliwia ich efektywne zarządzanie i automatyzację. Poprzez centralne sterowanie, programowanie sterowników i monitorowanie rzeczywistego zużycia, systemy te minimalizują marnotrawstwo energii, dostosowując działanie urządzeń do aktualnych potrzeb użytkowników i warunków w budynku, co przekłada się na znaczne oszczędności energetyczne i obniżenie kosztów eksploatacji.

  W jaki sposób system BMS wykrywa i reaguje na nieprawidłowości w budynku?

  Serwer centralny systemu BMS, łączący się z różnymi sterownikami, umożliwia ciągłe monitorowanie stanu wszystkich podłączonych urządzeń i instalacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, system natychmiast identyfikuje problem, co pozwala na szybką reakcję i rozwiązanie kwestii, zanim przerodzi się ona w poważniejszą awarię. Taka proaktywna kontrola zapewnia większą niezawodność działania instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

  Jakie korzyści długoterminowe niesie za sobą wdrożenie systemu BMS w budynku?

  Oprócz bezpośrednich oszczędności energetycznych, systemy BMS oferują także poprawę bezpieczeństwa poprzez zintegrowane systemy alarmowe i monitorowanie, a także zwiększają komfort użytkowania poprzez automatyzację procesów zarządzania budynkiem. Długoterminowo, systemy te pomagają w utrzymaniu optymalnego mikroklimatu w budynkach, minimalizując jednocześnie eksploatację urządzeń i wydłużając ich żywotność. Dodatkowo, efektywne zarządzanie budynkiem przyczynia się do wzrostu wartości nieruchomości oraz promuje zrównoważone wykorzystanie zasobów, co jest kluczowe w kontekście ekologicznym.