Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zarządzanie Budynkiem: Jak Systemy BMS Ułatwiają Kontrolę nad Twoją Przestrzenią

Zarządzanie Budynkiem: Jak Systemy BMS Ułatwiają Kontrolę nad Twoją Przestrzenią

  Za skrótem BMS kryje się wyrażenie Building Management System, czyli System Zarządzania Budynkiem, który zapewnia możliwość kompleksowego monitoringu i zarządzania wszelkimi urządzeniami znajdującymi się zarówno w nim, jak i jego otoczeniu. Przekonaj się, jak Systemy BMS zapewniają kontrolę nad Twoją przestrzenią! Jako firma Smart For Industry, zajmująca się między innymi projektowaniem i wdrażaniem systemów BMS, chcemy przeprowadzić Cię przez tę tematykę. Pozostań więc z nami, a dowiesz się wszystkiego, co istotne na ten temat!

  System BMS – co  to takiego? Jakie zapewnia możliwości?

  Zacznijmy od tego, czym jest system BMS i jakie ma możliwości. Jest on niezwykle wszechstronny, dlatego też z powodzeniem stosuje się go do zarządzania różnymi instalacji – oświetleniowymi, klimatyzacyjnymi, grzewczymi czy alarmowymi. Zapewnia to efektywność i jednocześnie komfort w kontrolowaniu różnych parametrów w budynku. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że za pomocą tych rozwiązań, jesteśmy w stanie przekształcić dom w obiekt typu Smart House – inteligentny dom. 

  Przy obecnej technologii to bardzo możliwe i każdy inwestor, stawiający nowy obiekt lub przeprowadzający jego modernizację, powinien wziąć to pod uwagę. Zintegrowane systemy sterowania to same korzyści, gdyż dzięki nim mamy możliwość bezproblemowej integracji funkcjonalnej modułów automatyki, elementów monitoringu pracy urządzeń i kontroli zużycia energii. Użytkownik ma dostęp do danych, zyskując możliwość, by zarządzać funkcjonowaniem całego obiektu. 

  Wszystko pod pełną kontrolą

  Monitorowanie układów elektrycznych i systemów budynku to nie wszystko, co zapewnia System BMS, bo w każdej chwili możemy zmieniać parametry wedle potrzeby. Jeśli akurat nie ma nikogo w domu, mamy możliwość, by obniżyć temperaturę we wnętrzach, optymalizując wydatkowanie energii, zmniejszają rachunki. Jak zaś mamy w planach powrót do domu, możemy podnieść temperaturę, tak aby w pomieszczeniach zapanowało przyjemne ciepło.

  System BMS – z czego się składa?

  Istnieje wiele modułów znajdujących się w różnych częściach budynku, wszystkie one połączone są magistralą transmisji danych. Węzły sieciowe są tak zaprojektowane, że każdy z nich może lokalnie przetwarzać informacje i sterować wyjściami, co jest możliwe za sprawą sygnałów pochodzących z wejść (sensorów). To właśnie sensory przekazują najważniejsze informacje dotyczące parametrów pracy różnych urządzeń. Dostarczają też ważne dane na temat warunków wewnętrznych i zewnętrznych, czyli jaka jest temperatura, opad deszczu, nasłonecznienie, siła wiatru itp. Nie można nie wspomnieć też o elementach wykończeniowych, do których zaliczamy wszelkie urządzenia pozwalające na realizację funkcji użytkowych, na przykład pompy, zawory grzejników, obwody oświetleniowe itp.

  System BMS – jakie są koszty?

  Oczywiście, wdrożenie systemu BMS w budynku wiąże się z kosztami inwestycyjnymi już na etapie projektowania oraz realizacji inwestycji. Żeby system był dobrze wykonany, musimy szczegółowo rozplanować jego rozmieszczenie. Tak samo ważne są kolejne kroki, zwłaszcza zakup odpowiednich komponentów. To wszystko generuje koszty, jednakże są one krótkookresowe, gdyż w trakcie eksploatacji zaczynamy zauważać korzyści – mniejsze zużycie energii elektrycznej czy wydatki na ogrzewanie. 

  Zarządzaj budynkiem ze Smart For Industry!

  To – mimo kosztów inwestycyjnych – rozwiązanie warte uwagi, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na współpracę z zaufanym partnerem. Zachęcamy Państwa do poznania naszej oferty. Jako Smart For Industry oferujemy zaprojektowanie i wdrożenie systemu BMS w różnych obiektach. Jednym z naszych głównych działalności jest automatyka przemysłowa, dlatego też realizujemy zlecenia dla przedsiębiorstw przemysłowych z różnych branż. Jesteśmy partnerem firmy TEL-STAR, korzystamy z różnych systemów programowania, jak  SCADA, jak TelWin, iFix, Citect, inTouch, ClearScada, Wizcon. Na uwagę zasługują nasze różne realizacje, zwłaszcza EQUIPO. To proces polegający na zaprojektowaniu i wykonaniu szaf sterujących, algorytmów sterowania, aplikacji wizualizacji oraz zarządzania procesem. Wszystko to po to, by stworzyć system umożliwiający zarządzanie procesem kompostowania. 

  Podsumowując, zarządzanie budynkiem za pomocą systemu BMS to kompleksowe rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć wszystko pod kontrolą, i to niezależnie czy mowa o obiektach prywatnych, czy komercyjnych.

  Jakie korzyści przynosi zastosowanie Systemu Zarządzania Budynkiem (BMS) w kontekście efektywnego zarządzania różnymi instalacjami budynkowymi?

  System BMS umożliwia kompleksowe monitorowanie i zarządzanie instalacjami oświetleniowymi, klimatyzacyjnymi, grzewczymi i alarmowymi w budynku. To przekłada się na efektywność oraz komfort w kontrolowaniu parametrów, a także pozwala na integrację funkcji automatyki, monitoringu urządzeń i kontroli zużycia energii.

  Jakie funkcje spełniają sensory w Systemie BMS i dlaczego są kluczowym elementem tego systemu?

  Sensory w Systemie BMS przekazują kluczowe informacje dotyczące parametrów pracy urządzeń oraz warunków wewnętrznych i zewnętrznych budynku. Dzięki nim system może lokalnie przetwarzać dane, sterować wyjściami i umożliwiać użytkownikowi dostęp do informacji, co pozwala na zarządzanie funkcjonowaniem obiektu.

  Jakie są krótkookresowe i długookresowe korzyści związane z wdrożeniem Systemu BMS w budynku, a także jakie są koszty związane z jego implementacją?

  Krótkookresowe koszty związane z wdrożeniem Systemu BMS obejmują inwestycje w projektowanie i zakup komponentów. Długookresowe korzyści to m.in. mniejsze zużycie energii elektrycznej i ogrzewania, a także wyższa efektywność eksploatacji. Wartość inwestycji w system BMS zwraca się w trakcie jego eksploatacji, przynosząc oszczędności i kontrolę nad kosztami.