Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Czym są systemy zarządzania budynkami BMS?

Czym są systemy zarządzania budynkami BMS?

  Systemy zarządzania budynkami BMS umożliwiają automatyczne sterowanie inteligentnymi urządzeniami i zintegrowanymi instalacjami znajdującymi się w budynku. W jaki sposób działają? Jak dobrze zaplanować system BMS w budynku? Odpowiadamy.

  Czym jest system zarządzania budynkami BMS?

  System zarządzania budynkami BMS (z ang. Building Management System) to jak wspomniano we wstępie rozwiązanie umożliwiające integrację wszystkich instalacji znajdujących się w budynku oraz automatyczne terowanie inteligentnymi urządzeniami. W efekcie systemy BMS umożliwiają nie tylko zarządzanie budynkiem, ale również są w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości w działaniu wchodzących w ich skład modułów oraz poinformować o zaistnieniu takiego faktu. Istotne w tym przypadku jest także to, że system zarządzania budynkiem BMS może obejmować naprawdę szeroką funkcjonalność, co przekłada się na ilość zalet wynikających z korzystania z tego rozwiązania.

  W jaki sposób działają systemy BMS?

  Wiedząc czym są systemy BMS warto mieć również świadomość tego, w jaki sposób one działają. Otóż, mózgiem całego systemu jest serwer centralny, który łączy się przewodowo bądź bezprzewodowo z odpowiednio zaprogramowanymi sterownikami. Te z kolei, podłączone są bezpośrednio do urządzeń, które mają kontrolować. Programowanie sterowników w taki sposób, by prawidłowo odczytywały ustawienia urządzeń i instalacji oraz komunikowały się z serwerem centralnym.

  Na czym polega sterowanie systemem BMS?

  Elementy automatyki przemysłowej zintegrowane w ramach systemu BMS można obsługiwane mogą być w ramach dwóch modeli, a mianowicie w sposób całkowicie zautomatyzowany, działający częściowo przy kontroli i nadzorze użytkownika lub w sposób „ręczny”, w przypadku którego to użytkownik programuje własne ustawienia. Samo sterowanie systemem BMS może odbywać się z poziomu komputera, urządzeń mobilnych (dzięki łączności internetowej) bądź dedykowanego panelu sterowania, który znajduje się we wnętrzu budynku, co jest uzależnione od rodzaju urządzeń wchodzących w skład automatyki domowej oraz jego specyfikacji. W praktyce większość systemów BMS można obsługiwać na różne sposoby, czyli zarówno z poziomu panelu sterowania znajdującego się w domu, jak i dedykowanych aplikacji mobilnych, pozwalających sprawować kontrolę niezależnie od miejsca, w którym w danym momencie znajduje się konkretna osoba.

  Jak dobrze zaplanować system BMS w budynku?

  Popularność wykorzystania systemów BMS w budynkach systematycznie rośnie, co jest efektem między innymi tego, że rozwiązania tego typu można wdrożyć zarówno w nowych budynkach, jak i tych, które są już użytkowane. W obu przypadkach istotne jest odpowiednie zaplanowanie systemu, czyli zarówno wybór urządzeń i instalacji, które mają wchodzić w jego skład, jak i analiza własnych preferencji oraz potrzeb w zakresie ich działania. Istotne w tym przypadku jest także zdecydowanie o sposobie łączności poszczególnych elementów systemu z serwerem centralnym. W przypadku łączności przewodowej konieczne będzie bowiem rozłożenie odpowiednich kabli, co najlepiej zrobić już na budowy. W przypadku już istniejących budynków lepszym rozwiązaniem będzie system opierający się na łączności bezprzewodowej, ponieważ pozwoli to uniknąć kucia ścian.

  Systemy BMS – wybierz odpowiedniego wykonawcę

  Systemy BMS to rozwiązania, które można wdrożyć nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również obiektach przemysłowych. Przynosi to firmie wiele zalet, wśród których wymienić należy między innymi redukcję kosztów eksploatacji budynku, czy zapewnienie odpowiedniego komfortu pracującym w nim osobom. Tego typu automatyka przemysłowa pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo obiektu. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniego wykonawcy systemu, dzięki czemu będzie on dopasowany do potrzeb firmy. Nawiązując współpracę z Smart For Industry można mieć również pewność, że wdrożona automatyka przemysłowa będzie opierała się na najnowocześniejszych rozwiązaniach, których przykładem mogą być systemy wizualizacji Ifix, Telwin, czy ASIX. Naszą jakość oraz podejście do innowacyjności potwierdza także realizacja systemu Equipo, który został wykonany na aplikacji Ifix firmy VIX.

  Podsumowując należy stwierdzić, że automatyka przemysłowa to również systemy zarządzania budynkami BMS. Dzięki ich wdrożeniu można bowiem nie tylko zautomatyzować obsługę poszczególnych urządzeń i systemów, ale również zmniejszyć koszty eksploatacji firmowych budynków.

  Czym są systemy zarządzania budynkami BMS?

  Systemy zarządzania budynkami BMS (Building Management System) to zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwiające integrację i automatyczne sterowanie różnymi instalacjami i urządzeniami w budynku. Pozwalają one na efektywne zarządzanie budynkiem, wykrywanie nieprawidłowości w działaniu systemów oraz zapewniają szeroką funkcjonalność, co przekłada się na liczne korzyści z ich użytkowania.

  Jak działają systemy BMS?

  Systemy BMS działają poprzez centralny serwer, który łączy się z zaprogramowanymi sterownikami, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Sterowniki te są podłączone bezpośrednio do kontrolowanych urządzeń i instalacji. Dzięki temu systemy BMS mogą automatycznie regulować różne aspekty działania budynku, od oświetlenia po systemy bezpieczeństwa, zapewniając optymalizację zarządzania i efektywność energetyczną.

  Jakie są kluczowe aspekty planowania systemu BMS w budynku?

  Podczas planowania systemu BMS w budynku kluczowe jest dokładne określenie potrzeb i preferencji dotyczących jego działania. Ważne jest wybranie odpowiednich urządzeń i instalacji, które mają być zintegrowane w systemie, oraz zdecydowanie o sposobie ich łączności z serwerem centralnym. W nowych budynkach często stosuje się łączność przewodową, podczas gdy w istniejących budynkach preferowana jest łączność bezprzewodowa, aby uniknąć konieczności ingerencji w strukturę budynku.