Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ekologia spotyka technologię: jak najnowsze rozwiązania wpływają na zrównoważony rozwój przemysłu?

Ekologia spotyka technologię: jak najnowsze rozwiązania wpływają na zrównoważony rozwój przemysłu?

  Troska o środowisko naturalne urasta w dzisiejszych czasach do najważniejszej kwestii. I bardzo dobrze, bo widać, jak działalność człowieka wpływa na zmiany klimatu, co zaczyna coraz bardziej negatywnie dominować w każdej dziedzinie życia. Na szczęście wiele firm myśli o tym perspektywicznie, wprowadzając proekologiczne rozwiązania wpływające pozytywnie na zrównoważony rozwój przemysłu. W takich działania ekologia spotyka technologię, dogadując się z nią na wielu poziomach. Jednym z lepszych przykładów jest firma Smart For Industry!

  Automatyka przemysłowa nowej generacji – na czym polega?

  Automatyka przemysłowa to bardzo ważna dziedzina, której głównym celem jest usprawnienie procesów produkcyjnych, między innymi poprzez zarządzanie nimi. Jednym z kluczowych założeń jest optymalizacja zużycia energii, co jest możliwe poprzez wykorzystanie zaawansowanych systemów monitoringu i kontroli przedsiębiorstwa. Pozwala to firmom na dokładne śledzenie i kompletną analizę tego, jak dużo energii jest zużywanej do realizacji procesów produkcyjnych. Umożliwia to jednocześnie wskazanie obszarów, w których te straty są za duże i należy je zmniejszyć, oszczędzając energię. To zapewnia same korzyści, bo z jednej strony minimalizujemy koszty operacyjne, a z drugiej poprzez takie działania zmniejszmy negatywny wpływ na środowisko, gdyż redukujemy emisję gazów cieplarnianych. 

  Studium przypadku – realizacje EQUIPO

  Automatyka przemysłowa oferowana przez Smart For Industry to sprawdzone rozwiązania sprzętowe i aplikacyjne. Smart For Industry specjalizuje się w różnych systemach programowania SCADA, takich jak Ifix, Telwin oraz ASIX. Jednym z przykładów wykorzystania systemu SCADA, jest zlecenie realizacji EQUIPO. W tym celu zostało zaprojektowane oraz wykonane szafy sterujące, algorytmy sterowania, a także aplikacja wizualizacji i zarządzania procesem. Stworzony system pozwala na zarządzanie procesem kompostowania. Dzięki aplikacji SCADA wykonano obserwację procesu technologicznego na ekranach synoptycznych, sterowano urządzeniami oraz wprowadzono nastawy. Poza tym przeprowadzono archiwizację pomiarów, zapewniając dostęp do przeglądania ich w postaci wykresów. Ważne były też inne działania – rejestracje czasu pracy poszczególnych urządzeń oraz zaistniałych stanów alarmowych/awarii. Każdy użytkownik zyskał stosowne uprawnienia, które umożliwiają dostęp do różnych funkcjonalności systemu, nawet na urządzenia mobilnych.

  BMS – mądre zarządzanie

  Ale obszarów, gdzie ekologia spotyka technologię jest więcej, czego przykładem zarządzanie budynkiem i systemy BMS (Building Management Systems). To kolejny z kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju w przemyśle. Jakie korzyści zapewnia system BMS? Głównie mowa o inteligentnym zarządzaniu energią w budynkach, niezależnie od tego, jaka jest ich wielkość oraz przeznaczenie. To pozwala na optymalizację zużycia energii, oszczędzając na wielu aspektach związanych z oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją.

  Programowanie sterowników przemysłowych – co to takiego?

  Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest programowanie sterowników przemysłowych, co stanowi kluczowy element automatyki przemysłowej. Pozwala to dostosować procesy produkcyjne do tego, jak zmienia się rynek, zyskując większą elastyczność, zmniejszając jednocześnie straty surowcowe. Ale to nie jedyna korzyść, bo programowanie sterowników to także integracja różnych systemów w jednym kompleksowym rozwiązaniu! I tu również ekologia spotyka technologię, gdyż za sprawą nowoczesnych, zoptymalizowanych algorytmów i precyzyjnego monitorowania zużycia energii można w ogromnym stopniu zmniejszyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko. 

  I tu marka Smart For Industry zapewnia niezbędne wsparcie, oferując programowanie sterowników wielu marek, między innymi SAIA Burgess, Siemens, GE FANUC, Mitsubishi. A wszystko to poparte wieloletnim doświadczeniem w branży wodno-kanalizacyjnej.

  Warto zainteresować się bliżej najnowszymi rozwiązaniami, które mają ogromnie ważny wpływ na zrównoważony rozwój przemysłu, gdzie efektywność produkcji idzie w parze z proekologicznymi działaniami.

  Co oznacza pojęcie „Ekologia spotyka technologię” w kontekście przemysłu?

  To połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych z troską o środowisko, mające na celu zrównoważony rozwój przemysłu.

  Na czym polega nowa generacja automatyki przemysłowej?

  Jej głównym celem jest usprawnienie procesów produkcyjnych oraz optymalizacja zużycia energii poprzez zaawansowane systemy monitoringu i kontroli.

  Co to jest BMS i jakie korzyści przynosi?

  BMS to system zarządzania budynkiem (Building Management Systems), który pozwala na inteligentne zarządzanie energią w budynkach, optymalizując zużycie energii.